Dieta w trądziku

 

Jedną z metod wspomagających walkę z trądzikiem jest odpowiednia dieta, o czym wiele osób po prostu nie wie.

Głównym winowajcą odpowiedzialnym za zaostrzenie zmian trądzikowych jest cukier.

Słodycze oraz  napoje z dużą zawartością cukru powodują szybki wzrost stężenia  glukozy,  insuliny, oraz tak zwanego insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, który wspólnie z insuliną  zwiększa  produkcję androgenów, czyli męskich hormonów.

Jakby tego było mało, insulina i IGF-1 hamują syntezę innego związku – SHGB, czyli białka wiążącego hormony płciowe (w tym męskie) i odpowiedzialnego za ich transport we krwi. Co to wszystko znaczy? Że męskich hormonów jest w ustroju nie tylko więcej, ale swobodnie krążą one we krwi i łatwiej docierają do skóry.  Gruczoły łojowe są szczególnie wrażliwe na ich oddziaływanie. Pod wpływem androgenów zwiększa się produkcja łoju.

Innym podejrzanym o zaostrzanie trądziku jest odtłuszczone mleko. Uważa tak prof. Walter C.Willett, epidemiolog z Uniwersytetu Harvarda. Winne mogą być nowoczesne metody produkcji: aby powstało chude mleko, maszyny zwane separatorami usuwają z niego cząsteczki tłuszczu, a przy okazji także część obecnych w mleku hormonów,głównie estrogeny i progesteron, które chronią gruczoły łojowe przed działaniem testosteronu. W mleku pozostają androgeny oraz znany nam już insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1. Odtłuszczone mleko ma więc zmieniony skład, który może mieć wpływ na stan skóry.  Moim zdaniem działanie to jest zauważalne,  jeżeli pacjent wypija regularnie co najmniej pół litra mleka dziennie. Szklanka mleka raz na kilka dni nie ma większego wpływu na przebieg trądziku.

Sól, szczególnie wysokojodowana zwiększa wydzielanie łoju i nasila stan zapalny. Niekorzystnie działa również ocet spirytusowy i ostre przyprawy. Czekolada zaostrza trądzik jedynie z powodu wysokiej zawartości cukru. Kakao natomiast zawiera przeciwutleniacze, które działają przeciwzapalnie.  Rozsądnym kompromisem jest więc zamiana mlecznej czekolady na gorzką.

Przy nasilonym trądziku należy wykluczyć również tłuszcze zwierzęce. Dobrze jest zastąpić je olejami roślinnymi, bogatymi w omega3.

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Dieta w trądziku

 1. Beata

  Witam. Córka ma 17 lat i od jakiegoś czasu strasznie nasilił się u niej trądzik. Niedawno w grudniu miała zapisany antybiotyk AzitroLEK 500 6 tabletek i zero poprawy. Wczoraj była u kolejnego dermatologa (polecany przez wiele osób) zapisał jej TETRALYSAL 0,3 jedną tabl dwa razy dziennie oraz Epiduo, Klindacin T, Zineryt, Cetaphil. Wszystko byłoby ok gdyby nie moja obawa przed Tetralysal – em. Naczytałam się złych opinii o tym leku i jego skutkach ubocznych. Proszę o jakąś sugestię, radę. Córka jest załamana jeszcze tym, że lekarz wymienił całą listę produktów, których ma nie jeść i w sumie nie powiedział co może jeść. Jak ma normalnie funkcjonować młody organizm jeśli będzie tak pościć i jak długo tak można ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  1. We wpisie Dieta w trądziku zamieściłam aktualne wytyczne dotyczące pokarmów, których należy unikać.
   Moim zdaniem nie jest to zbyt restrykcyjna dieta.
   Tetralysal daje niestety chwilową poprawę i dlatego nie należy go zbyt długo stosować. Po zakończeniu terapii doustnej trzeba dalej kontynuować leczenie zenętrzne, żeby nie zaprzepaścić poprawy uzyskanej Tetralysalem.

 2. mika

  Po odstawieniu mleka – ani jednego nowego pryszcza.
  Wcześniej próbowane były wszystkie znane metody (łącznie z retinoidami), zero poprawy. Wystarczyło odstawić mleko i jego pochodne, czyli wszelkie sery, jogurty itd.

  Polecam spróbować!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s