Retinoidy w leczeniu trądziku

Retinoidy to ważna grupa leków stosowanych w  leczeniu trądziku. Pod względem chemicznym są pochodnymi witaminy A. Odgrywają istotną rolę w terapii trądziku, ponieważ hamują proces tworzenia się zaskórników, zmniejszają łojotok i zmniejszają stan zapalny.  Mają więc działanie wielokierunkowe i dlatego są skuteczne.

Stosuje się je w formie doustnej i zewnętrznej. Preparaty zewnętrzne zawierające retinoidy są aplikowane na skórę w postaci żeli i kremów. Do najbardziej znanych należą: Differin krem i żel, Isotrex żel, Locacid krem i dwuskładnikowy preparat Epiduo, który oprócz retinoidu zawiera nadtlenek benzoilu.

Trądzik jest dolegliwością przewlekłą, o nawrotowym charakterze. Po wyleczeniu ostrego stanu duże znaczenie ma prowadzenie tak zwanej terapii podtrzymującej. Retinoidy odgrywają ważną rolę jako element składowy tej terapii. Prowadzi się ją przez kilka miesięcy,  po zakończeniu doustnego lub miejscowego leczenia antybiotykami. W pierwszym okresie stosowania retinoidy mogą spowodować przejściowe zaostrzenie zmian zapalnych, co  skłania wiele osób  do przerwania terapii.

Główne działania niepożądane retinoidów stosowanych miejscowo to: podrażnienie skóry, suchość, czasami lekkie łuszczenie się, uczucie pieczenia. Można temu zapobiec stosując retinoidy co drugi dzień na noc, a rano preparaty nawilżające skórę.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Retinoidy w leczeniu trądziku

  1. Pingback: Leczenie zewnętrzne trądziku | Trądzik to duży problem

    1. Żeby uniknąć przesuszenia skóry zalecam stosowanie Epiduo na noc, łącznie z Cetaphilem MD. Po umyciu twarzy łagodnym żelem należy nałożyć na nią Cetaphil MD, odczekać 5 min i dopiero wtedy posmarować twarz Epiduo. Rano, po umyciu, stosujemy sam Cetaphil MD.

  2. Joanna

    Jestem po pierwszej wizycie u dermatologa, ponieważ od niedawna zaczęły się moje problemy z cerą. Jestem po trzydziestce i dermatolog zdiagnozowała u mnie trądzik. Zleciła leczenie antybiotykiem Tetralysal 2razy dziennie oraz na noc zewnętrznie Epiduo. Myję twarz żelem do wrażliwej cery, przemywam hydrolatem. Mam do Pani pytanie: czym mogę nawilżać twarz żeby uniknąć przesuszenia? Czy mogę stosować krem po posmarowaniu twarzy Epiduo? Bardzo proszę o odpowiedź, kolejną wizytę mam za 2 tygodnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s