Opalać się, czy nie

Wpływ słońca na przebieg trądziku nie jest jednoznaczny. Krótko mówiąc: małe dawki promieni UV wspomagają leczenie, natomiast nadmierne korzystanie ze słońca i solarium szkodzi.

Intensywne opalanie się bez filtrów przyśpiesza tworzenie się zaskórników i powoduje, po okresie pozornej poprawy, wysiew zmian zapalnych.
Największe nasilenie trądziku obserwujemy jesienią, nie dlatego że zabrakło słońca, ale dlatego, że dopiero wtedy ujawniają się niekorzystne efekty nadmiernego korzystania ze słońca. Jesto to coś w rodzaju bomby z opóźnionym zapłonem.
Mocna opalenizna nie ukryje również przebarwień potrądzikowych, a wręcz je nasili.

Najlepszym wyjściem jest w tej sytuacji stosowanie w lecie preparatów z filtrem SPF 20-30.
W aptekach są dostępne specjalne linie preparatów ochronnych dla cery trądzikowej o lekkiej konsystencji. Dobry preparat tego typu powinien chronić cerę przed słońcem, matować ją i nie zatykać porów.

Jedna uwaga do wpisu “Opalać się, czy nie

  1. A

    Po ostatnich badaniach krwi, związanych z profilaktyką tarczycy, okazało się, że mam bardzo duży niedobór witaminy D. Od miesiąca przyjmuję suplement i nastąpiła ogromna poprawa skóry i trądziku. Praktycznie wszystkie zmiany zapalne i ropne przestały się pojawiać a pojawiające się drobne samoczynnie się goją.

    Słońce zawsze działało u mnie pozytywnie na trądzik, ale dermatolodzy odradzali opalanie i zawsze jesienią następował nawrót. Być może bezpośrednie działanie słońca na skórę jest szkodliwe, ale już zwiększona produkcja witaminy D przeciwnie.

    Właściwie na dzisiaj mam trądzik wyleczony, po 20 latach, dzięki poradom Pani Doktor dt pielęgnacji i stosowania maści, oczyszczaczowi powietrza w zimie i teraz witaminie D, po której nastąpiła tak gwałtowna poprawa, że nie przypominam sobie żadnego środka ani lekarstwa, które tak by zadziałało.

    Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s