Wpływ hormonów na trądzik

Trądzik rozwija się na podłożu łojotoku. Nie jest chorobą ogólnoustrojową, efektem „zatrucia krwi”, uczulenia na coś, etc.
Trądzik jest schorzeniem zapalnym dotyczącym wyłącznie gruczołów łojowych i mieszków włosowych, rozwijającym się na podłożu łojotoku.

Bez łojotoku nie ma trądziku. Głównym hormonem pobudzającym wydzielanie łoju jest testosteron, a właściwie jego pochodna – dihydrotestosteron, w skrócie DHT.
Testosteron jest przekształcany w DHT, między innymi w skórze, pod wpływem enzymu 5-alfa reduktazy.

Gruczoły łojowe wyposażone są w receptory androgenowe. Są to specjalne białka, które po połączeniu z androgenem stymulują wydzielanie łoju, przy czym DHT jest 5-10 razy mocniej przyciągany przez te receptory niż testosteron.

Hormon stresu, kortyzol ma podobne działanie na gruczoły łojowe jak testosteron, tylko trochę słabsze. Dlatego u wielu osób stres powoduje zaostrzenie zmian trądzikowych.

Na pracę gruczołów łojowych wywiera wpływ jeszcze kilka hormonów, jednak  androgeny uważane są za najistotniejsze w powstawaniu trądziku, dlatego mężczyźni chorują częściej. Przebieg trądziku u chłopców jest też przeważnie dużo cięższy niż u dziewcząt. U mężczyzn wykastrowanych, czyli eunuchów, trądzik natomiast nie występuje.

Najnowsze badania wykazały, że najwięcej DHT powstaje w skórze twarzy, w porównaniu z innymi częściami ciała. To tłumaczy fakt, że u większości osób największe nasilenie trądziku występuje na twarzy.

Trądzik jest dolegliwością, którą można określić mianem choroby cywilizacyjnej, ponieważ liczba osób dotknięta tą chorobą wzrasta z roku na rok.
Przesuwa się również w dół granica wieku w którym pojawia się trądzik. Obecnie pierwsze objawy trądziku w postaci łojotoku i zaskórników pojawiają się u dzieci 10-11 letnich, zarówno u chłopców jak i dziewczynek.

6 uwag do wpisu “Wpływ hormonów na trądzik

 1. Syl

  Witam Panią serdecznie, z racji, że nie mogłam się inaczej z Panią skontaktować piszę tu. Zainteresował mnie Pani blog, niestety borykam się z trądzikiem niemal całe życie. Szczególnie zainspirował mnie Pani post dotyczący wpływu hormonów na trądzik. Proszę mi powiedzieć co w takiej sytuacji zaradzić, skoro napisała Pani, że bez łojotoku nie ma trądziku to czy jak zacznę stosować jakiś krem polecony przez Panią na redukcję gruczołów łojowych jest szansa na jakąkolwiek poprawę? Proszę mi odpowiedzieć w Pani moja cała nadzieja… Stosowałam wszystko co możliwe, chodziłam do wszystkich specjalistów, począwszy od dermatologów do endokrynologów. Brałam syndi 35, lecz z marnymi efektami. Teraz mój trądzik nasila się niemiłosiernie w dni płodne a moja twarz święci się jak latarnia, mam tak tłustą cerę, że piszę do Pani z nadzieją na jakąkolwiek odpowiedź, jestem na skraju załamania, chyba nie jest mi dane cieszyć się ładną skórą… Błagam o odpowiedź.

 2. Tomek :]

  Jestem w trakcie burzy hormonalnej i walczę z trądzikiem torbielowatym. Dermatolog po badaniach stwierdził, że przyczyną są hormony. Ten artykuł bardzo mi pomógł mi to zrozumieć. Dziękuję.

 3. Ola

  Trądzik mam od 10 roku życia. Najpierw na czole,potem policzki, linia żuchwy..Po 20 roku życia, od czasu do czasu w różnych miejscach, ale raczej pojedyncze zmiany. Mam 27 lat i nie wiem co się dzieje, od 2 miesięcy mam okropny trądzik, szczególnie na czole! Tak jak w wieku 10 lat. Nie zmieniałam raczej żadnych kremów, dieta taka sama.. I tak planuje wybrać się do dermatologa, ale może Pani coś podpowie.
  pozdrawiam

  1. Upalna pogoda i duża wilgotność powietrza to dwa czynniki nasilające łojotok i zaostrzające trądzik na czole, nawet u osób dorosłych. Od maja mamy nietypową , upalną pogodę i u wielu moich pacjentek pojawiły się na czole liczne, drobne grudki w większości niezapalne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s