Herbatka z bratka

Bratek leczniczy jest rośliną o wysokości 10-20 cm. Ma kwiaty przypominające wyglądem bratki ogrodowe, ale drobniejsze, a ich barwa żółto-fioletowa nie jest tak intensywna. Suszone ziele bratka ma działanie napotne, wykrztuśne i moczopędne.
Dawniej, kiedy nie znano etiologii trądziku, uważano, że jest on wynikiem jakichś, bliżej nieokreślonych zaburzeń przemiany materii. Stąd wzięła się popularność wszelkich ziółek „czyszczących krew”. Największą karierę w domowym leczeniu trądziku zrobiła moczopędna herbatka z bratka.
Był to lek z tak zwanej apteczki babuni, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Dzisiaj wiemy, że u podłoża trądziku leży dysfunkcja, czyli nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, dlatego herbatki moczopędne nie mają większego znaczenia. Przez mój gabinet przwinęło się wielu młodych pacjentów z nasilonym trądzikiem, którzy przed wizytą u mnie wypili morze naparu z bratka bez żadnego efektu. Dopiero systematyczne, długofalowe leczenie dało poprawę.
Mogę więc z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że picie bratka nie ma żadnego wpływu na przebieg trądziku.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Herbatka z bratka

  1. Oliwia

    Oczywiście, że ma to wpływ. 🙂 Tak samo, jak wpływ ma wiele innych ziół, które wpływają na oczyszczanie organizmu z toksyn. Dlaczego? Ponieważ trądzik jest efektem NIE TYLKO zaburzeń w wydzielaniu łojotoku, a również zmian hormonalnych, nietolerancji pokarmowych itd.
    Jestem w stanie głęboko wierzyć w to, co piszę, ponieważ sama jestem tego przykładem. Znaczące polepszenie stanu mojej skóry występowało nie wtedy, gdy smarowałam się lekami od dermatologa, a wtedy, gdy wykreśliłam kilka rzeczy z mojej diety. Leki to tylko leczenie objawów, usypianie jej, a póki nie zwalczy się przyczyn (na przykład toksyn), problem pozostaje.

    1. kwiatek

      Bardzo słuszna uwaga, ale nie widzę tu związku z piciem bratka. Nie od dziś wiadomo, że dieta ma bardzo istotny wpływ na stan skóry..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s