Przypadek nr 1, Ewa

Pacjentka 19-letnia, Ewa, zgłosiła się do mnie z nasilonym trądzikiem zapalnym trwającym od 4 lat, mimo systematycznego leczenia.

W roku poprzedzającym wizytę  u mnie, Ewa była leczona Tetralysalem przez 4 miesiące bez trwałego efektu.
Zmiany trądzikowe obejmowały całą twarz. Na twarzy opróćz licznych grudek i krostek widoczne były sinogranatowe przebarwienia potrądzikowe.

Na pierwszej wizycie zleciłam Ewie oznaczenie poziomu testosteronu i włączyłam leczenie zewnętrzne Dalacinem T w postaci emulsji 1x dziennie wieczorem, po dokładnym umyciu twarzy kostką Sensitia.

Druga wizyta: po 2 miesiącach kuracji Dalacinem T ilość zmian zapalnych zmniejszyła się o ok 50%. Poziom testosteronu podwyższony.
Zmieniłam Dalacin T na Skinoren żel i skierowałam Ewę do ginekologa na badanie, celem sprawdzenia czy nie ma przeciwwskazań do włączenia terapii hormonalnej.

Wizyta trzecia: po konsultacji ginekologicznej zdecydowałam się na włączenie u Ewy preparatu Yasmin. Wykonałam również pierwszy z serii peeling złuszczający.

Po 3 miesiącach terapii preparatem Yasmin i po 5 miesiącach systematycznej terapii zewnętrznej nastąpiła znaczna poprawa.
Trzy peelingi złuszczające, które udało mi się wykonać w tym czasie spowodowały znaczne rozjaśnienie przebarwień.

W czerwcu włączyłam terapię podtrzymującą w postaci kremu Triacneal na noc i kremu Aknicare Sun rano.

W sumie Ewa zażywała Yasmin przez 3 lata. Po zakończeniu terapii poziom testosteronu znacznie obniżył się. Przez ten czas udało nam całkowicie wyleczyć zmiany zapalne i przebarwienia potrądzikowe.

Po zakończeniu leczenia hormonalnego nastąpiło jedynie nasilenie łojotoku, zmiany zapalne nie wróciły. W celu redukcji łojotoku Ewa stosuje obecnie 3 x w tygodniu na noc preparat Sebium Serum

Reklamy

6 uwag do wpisu “Przypadek nr 1, Ewa

  1. Marysia

    Dzien Dobry, czy mogłabym zadać Pani kilka pytan na temat tradziku hormonalnego i leczenia Pani pacjentki? Mam ten sam problem, próbuje z nim walczyć ale przydałaby mi się Pani opinia na ten temat

      1. Marysia

        Robiłam badania hormonalne, żeby sprawdzić czy mam podwyższony testosteron, wyniki wyszły w normie ale moja pani doktor powiedziała, że to nic nie oznacza, ponieważ podwyższony testosteron może i tak być w skórze i to powodować trądzik, czy to prawda? Pozostałe objawy sie zgadzaja, długo leczony bez dłuzszych rezultatów trądzik, który wrócił nawet po kuracji izotekiem, nieregularne miesiączki itp. Chciałabym sie takze dowiedzieć czy podczas terapii moga byc takie wahania raz jest naprawd dobrze a o kilku dniach następuje pogorszenie, jestem teraz w trakcie 8 miesiąca brania tabletek Midiane.

  2. Anna

    Witam, mam 36 lat w styczniu 2016 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne które brałam przez 3 lata. Nigdy nie miałam problemu z trądzikiem w wieku dojrzewania jednakże zawsze miałam problemy z zaskórnikami i przetłuszczająca sie skóra. W trakcie przyjmowania yasmin moja skóra była gładka i bez żadnych pryszczy. Po odstawieniu yasmin po około 3 miesiącach zaczęła sie tragedia. Moja twarz plecy i dekolt był cały w grudkach tak jakby ktoś posypał mnie kaszka. Bardzo sie świeciła. Udałam sie do dermatologa który doustnie przepisał mi trzy miesięczna kuracje Tetralysal a zewnętrznie nabywasz Acnatac i punktowo Klindacin T. Na plecach i dekolt Atrederm 0,025%. Po dwumiesięcznej kuracji Tetralysal zaczęły mi wyskakiwać okropne stany zapalne na policzkach codzienne kilka. Dermatolog kazał odstawić tetralysal i przejść na 9 tygodnika kuracje Summamed ( 1 ta jerks tygidniowo). Ten antibiotyk nie pomógł rownież. A Acnatac i Klindacin T tylko podrażnialy skore twarzy. Atrederm pomógł na plecy i dekolt jednak pio 3 miesiącach problem znowu powrócił. Przepisano mi Duac pi którym musze przyznać ze była mała poprawa. Miałam robione kwasy migdałowy, salicylowy i ostatnio polirogronowy po którym wyglądam strasznie. Po 3 tygodniach od kwasu moja skóra jest wciąż zaczerwieniona cała w grudkach i przebarwiebiach. Bardzo ale to bardzo słabo sie goi i jest gorzej niż było. Nie jem cukru, glutenu, nabiału. Uprawiam sport dość intensywnie uraz jestem biegaczem ale przed odstawueniem tabletek tez uprawiałam sport i nic takiego sie nie działo. Juz nie wiem co mam robić. Moja skóra jest cała podrażniona i krostach grudkach zaskórniakach i stanach zapalnych. Nie chce juz nawet myślec o powrocie do tabletek antykoncepcyjnych rozważam Axotret ale ze względu na efekty uboczne szczególnie bóle stawów i mięśni nie mogę sobie na niego pozwolić. Prosze o pomoc

    1. Nie jestem w stanie pomóc na odległość, bo nawarstwiło się u Pani trochę problemów. Na początek trzeba ustawić prawidłową pielęgnację, żeby uspokoić podrażnioną skórę. Dopiero potem można pomyśleć o dalszym leczeniu. Leczenie doustne antybiotykami nigdy nie daje zadowalających, długotrwałych, efektów. Moim zdaniem jest to tak zwana ślepa ścieżka.
      Radzę oprzeć się na długofalwym leczeniu zewnętrznym. Może na początek warto pomyśleć o terapii IPL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s