Uporczywy łojotok trzeba regulować konsekwentnie i systematycznie przy pomocy :
a/ odpowiedniej pielęgnacji
b/ preparatów zewnętrznych, dostępnych bez recepty
Odpowiednia pielęgnacja polega na myciu twarzy prawidłowo dobranym żelem lub pianką nie częściej niż dwa razy dziennie.
W ciągu dnia możemy oczyszczać twarz nawet kilka razy, ale tylko ziołowym tonikiem lub hydrolatem. Zbyt częste mycie twarzy żelem paradoksalnie zaostrza łojotok.
Przy nasilonym łojotoku trzeba stosować na noc odpowiedni lek. Osobiście mam dobre doświadczenia z kwasem azelainowym. Efekty jego działania daje się odczuć mniej więcej po tygodniu. Nakładamy go na noc na całą twarz i musimy wytrzymać kilka minut nieprzyjemnego mrowienia.
Preparaty zawierające kwas azelainowy są dostępne bez recepty. Należą do nich: Acne Derm krem, Skinoren żel, Hascoderm lipogel. Można je stosować przez kilka miesięcy, zarówno w okresie zimowym jak i letnim.
Rano, w zależności od potrzeb skóry myjemy twarz środkiem myjącym lub tylko przecieramy tonikiem. Nakładamy krem matujący bezbarwny lub BB.
A jeżeli moja skóra już się uodporniła, wcześniej stosowałam brevoxyl, wyleczył mnie na pół roku, miałam piękną cerę… C owtedy? I jaki tonik Pani poleca?
Jeżeli skóra uodporniła się na Brevoxyl, najwyższy czas zmienić lek. Do Brevoxylu będzie można wrócić za kilka miesięcy.
Wg mnie po umyciu rano buzi należy nałożyć krem, z tym że powinien być on odpowiednio dobrany- wtedy nie będzie powodował powstawania zmian, a odbuduje warstwę hydrolipidową skóry, która została usunięta podczas mycia. Dobry krem zabezpieczy również przed brudem, kurzem (które są pożywką dla bakterii) i czynnikami atmosferycznymi.
Poprawna pielęgnacja cery jest ważna, jednak w przypadku mojego trądzika zasada była jedna – im mniej kosmetyków, tym lepiej – najbardziej sprawdziła się ciepła woda i gąbka. Dieta także jest bardzo ważna w leczeniu trądzika, polecam: http://paleosmak.pl/odzywianie/fakty-i-mity/tradzik/ 🙂