Tabletki antykoncepcyjne – mechanizm działania

Doustne środki antykoncepcyjne są zazwyczaj dwuskładnikowe. Zawierają estrogen, w postaci etynyloestradiolu oraz gestagen. Poszczególne preparaty różnią się między sobą zawartością etynyloestradiolu oraz rodzajem drugiego składnika, czyli gestagenu.

Estrogeny obniżają wydzielanie łoju w niewielkim stopniu. W leczeniu trądziku większą rolę odgrywa drugi składnik tabletki antykoncepcyjnej.
Diane 35 zawiera stosunkowo wysoką dawkę estrogenu: 0,035mg etynyloestradiolu. Drugim składnikiem Diane 35 i wszystkich jej generyków jest octan cyproteronu. Jest on silnym blokerem receptorów androgenowych w gruczołach łojowych, powoduje więc zmniejszenie wydzielania łoju przez gruczoły łojowe.
Redukcja łojotoku w dużym stopniu przyspiesza ustępowanie zmian zapalnych w trądziku.

Tabletki Novynette zawieraja znacznie niższą dawkę estrogenu, bo tylko 0,02mg etynyloestradiolu. Drugi składnik tych tabletek to gestagen dezgestrol. Nie ma on żadnego wpływu na pracę grucołów łojowych.

Tabletki Yasminelle i ich pochoden zawierają również 0,02mg etynyloestradiolu, natomiast ich drugim składnikiem jest drospirenon, który podobnie jak octan cyproteronu zmniejsza wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, tym wspomagając leczenie trądziku.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Tabletki antykoncepcyjne – mechanizm działania

  1. Pacjentka

    Pani Doktor mam pytanie odnośnie tabletek Vibin mini. Stosuje je od trzech miesięcy i zauważyłam, że znów pojawił się łojotok oraz drobne zaskórniki. Dodam również, że codziennie używam kremu Differin (od ponad miesiąca). Czy zatem „niespodzianki” na twarzy są spowodowane tabletkami, czy może Differinem? Wcześniej zażywałam Diane 35.

    Za odpowiedź dziękuję!

  2. Zrozpaczona

    Brałam przez rok tabletki Midiana i widziałam stopniową poprawę – było znacznie mniej dużych, czerwonych pryszczy, jednak nadal bez względu na pielęgnację, porę roku czy brane leki mam zawsze na twarzy taką drobną „kaszkę”. Po odstawieniu hormnonów minęły jakieś 3 miesiące i stan cery powrócił do tego przed zażywaniem antykoncepcji – pełno bolących, twardych pryszczy. Jaka jest przyczyna? Czy powinnam zrobić jakieś badania? Dodam, że walczę z trądzikiem już od dobrych 8 lat, dermatolog zapisywał mi witaminki, kremy, antybiotyk i tylko hormony w pewnym stopniu pomagają, ale kiedy przestaję brać pryszcze wracają. Proszę o radę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s