Kwas azelainowy jest organicznym kwasem dikarboksylowym o wielokierunkowym działaniu. Przede wszystkim działa keratolityczne i dzięki temu zmniejsza tendencję do tworzenia się mikrozaskórników. Oprócz tego hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się zmian trądzikowych oraz rozjaśnia przebarwienia. Stosuje się go w postaci kremów lub żeli. Po nałożeniu na skórę daje uczucie pieczenia lub swędzenia trwające kilka minut.
Preparaty z kwasem azelainowym są dostępne w aptekach bez recepty. Należą do nich: Skinoren krem 20 % i żel 15 %, Acne Derm krem 20 %i Hascoderm lipogel 10%. Są stosunkowo dobrze tolerowana przez większość moich pacjentów. Bardzo dobrze regulują łojotok, czasami mogą powodować nadmierne przesuszenie skóry.
W takim przypadku dobrze jest stosować preparat z kwasem azelainowym co drugi dzień, na zmianę z kremem nawilżającym. Przy nasilonym łojotoku można z kolei stosować kwas azaleinowy nawet dwa razy dziennie.
Kwas azelainowy ze względu na swoje szerokie spektrum działania jest stosowany również w formie peelingów dermatologicznych wspomagających leczenie trądziku zwykłego oraz różowatego.
Peelingi na bazie kwasu azelainowego przyspieszają leczenie zmian zapalnych, redukują łojotok, zmniejszają ilość zaskórników i zwężają pory. Zabiegi można wykonywać przez cały rok, również latem.
Dobrze wiedzieć, że efekt pieczenia i swędzenia jest czymś normalnym, bo niestety moja Pani Dermatolog mnie o tym nie poinformowała. Chyba wrócę do tego kremu skinoren, zobaczymy jak się sprawdzi.
Acne derm chyba jest wycofywany, a przynajmniej gdzieś coś takiego słyszałam. Sama stosowałam właśnie Acne Derm i Skinoren, były ok, ale przy większych problemach musiałam stosować retinoidy. Teraz mam zamiar wrócić do kwasów, ale w mocniejszym stężeniu 🙂
Zgadza się, Acne Derm zniknął z aptek i nie udało mi się dowiedzieć, czy to tylko przejściowy brak, czy koniec produkcji.
Wyczytalam na ulotce ze efektem ubocznym skinorenu moze byc tradzik. U mnie po 3 miesiecznej kuracji z uzyciem duacu i skinorenu pojawil sie wysyp zaskornikow i lojotok na czole, ostrzejszy niz przed rozpoczeciem kuracji. Czy moze to byc spowodowane wlasnie skinorenem? Odstawic czy stosowac dalej?
Poniżej przytaczam fragment ulotki preparatu Skinoren opisujący możliwe skutki uboczne:
„W początkowym okresie leczenia może wystąpić łagodne, miejscowe podrażnienie skóry (zaczerwienienie, świąd, pieczenie, suchość i łuszczenie się skóry), które ustępuje samoistnie. Rzadko obserwowano kontaktowe zapalenie skóry i zapalenie mieszków włosowych, bardzo rzadko – alergiczne reakcje skórne, m.in. wysypkę”.
Wysyp zaskórników i nasilenie łojotoku są sygnałem, że oba leki przestały już działać i trzeba je zmienić.
Pingback: Leczenie zewnętrzne trądziku | Trądzik to duży problem
Pingback: Drobny początek dużych zmian | Trądzik to duży problem