Kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest organicznym kwasem dikarboksylowym o wielokierunkowym działaniu. Przede wszystkim działa keratolityczne i dzięki temu zmniejsza tendencję do tworzenia się mikrozaskórników. Oprócz tego hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się zmian trądzikowych oraz rozjaśnia przebarwienia. Stosuje się go w postaci kremów lub żeli.  Po nałożeniu na skórę daje uczucie pieczenia lub swędzenia trwające kilka minut.

Preparaty z kwasem azelainowym są dostępne w aptekach bez recepty. Należą do nich: Skinoren krem 20 % i żel 15 %, Acne Derm krem 20 %i Hascoderm lipogel 10%. Są stosunkowo dobrze tolerowana przez większość moich pacjentów. Bardzo dobrze regulują łojotok, czasami mogą powodować nadmierne przesuszenie skóry.
W takim przypadku dobrze jest stosować preparat z kwasem azelainowym co drugi dzień, na zmianę z kremem nawilżającym. Przy nasilonym łojotoku można  z kolei stosować kwas azaleinowy nawet dwa razy dziennie.

Kwas azelainowy ze względu na swoje szerokie spektrum działania jest stosowany również w formie  peelingów dermatologicznych wspomagających leczenie trądziku zwykłego oraz różowatego.
Peelingi na bazie kwasu azelainowego przyspieszają leczenie zmian zapalnych, redukują łojotok, zmniejszają ilość zaskórników i zwężają pory. Zabiegi można wykonywać przez cały rok, również latem.

Reklamy

7 uwag do wpisu “Kwas azelainowy

  1. Monia

    Dobrze wiedzieć, że efekt pieczenia i swędzenia jest czymś normalnym, bo niestety moja Pani Dermatolog mnie o tym nie poinformowała. Chyba wrócę do tego kremu skinoren, zobaczymy jak się sprawdzi.

  2. Acne derm chyba jest wycofywany, a przynajmniej gdzieś coś takiego słyszałam. Sama stosowałam właśnie Acne Derm i Skinoren, były ok, ale przy większych problemach musiałam stosować retinoidy. Teraz mam zamiar wrócić do kwasów, ale w mocniejszym stężeniu 🙂

  3. ola

    Wyczytalam na ulotce ze efektem ubocznym skinorenu moze byc tradzik. U mnie po 3 miesiecznej kuracji z uzyciem duacu i skinorenu pojawil sie wysyp zaskornikow i lojotok na czole, ostrzejszy niz przed rozpoczeciem kuracji. Czy moze to byc spowodowane wlasnie skinorenem? Odstawic czy stosowac dalej?

    1. Poniżej przytaczam fragment ulotki preparatu Skinoren opisujący możliwe skutki uboczne:
      „W początkowym okresie leczenia może wystąpić łagodne, miejscowe podrażnienie skóry (zaczerwienienie, świąd, pieczenie, suchość i łuszczenie się skóry), które ustępuje samoistnie. Rzadko obserwowano kontaktowe zapalenie skóry i zapalenie mieszków włosowych, bardzo rzadko – alergiczne reakcje skórne, m.in. wysypkę”.
      Wysyp zaskórników i nasilenie łojotoku są sygnałem, że oba leki przestały już działać i trzeba je zmienić.

  4. Pingback: Leczenie zewnętrzne trądziku | Trądzik to duży problem

  5. Pingback: Drobny początek dużych zmian | Trądzik to duży problem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s