Antybiotyki w trądziku

Etiologia trądziku jest bardzo złożona i związana z kilkoma czynnikami: łojotokiem, nadmiernym rogowaceniem ujść gruczołów łojowych, nieprawidłowym składem łoju i namnażaniem się bakterii beztlenowych, Propionibacterium acnes.

Za przyczynę stanu zapalnego uważa się  wolne kwasy tłuszczowe, które powstają na drodze hydrolizy trójglicerydów zawartych w łoju pod wpływem enzymu lipazy, wytwarzanego przez bakterie.

Wielu dermatologów rozpoczyna leczenie trądziku  od doustnej antybiotykoterapii, której celem jest redukcja liczby bakterii wywołujących stan zapalny.  Leczenie trwa przeciętnie trzy miesiące. Już po 2 tygodniach można zaobserwować poprawę, która utrzymuje się przez cały okres zażywania antybiotyku. Niestety u pewnej grupy pacjentów, w momencie ostawienia leku zmiany trądzikowe zaczynają stopniowo nawracać.

W doustnym leczeniu trądziku stosuje się najczęściej: tetracyklinę, limecyklinę, doksycyklinę. Limecyklina oprócz działania przeciwbakteryjnego ma działanie przeciwzapalne. Unieczynnia enzym lipazę bakteryjną obniżając tym samym zawartość wolnych kwasów tłuszczowych w łoju.

Na podstawie mojej wieloletniej praktyki mogę stwierdzić, że przewlekła, doustna terapia antybiotykami ma więcej minusów niż plusów. Daje krótkotrwałą poprawę, często prowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz do lekooporności.
Trądzik jest w większości przypadków wieloletnią, trudną do opanowania dermatozą. Przewlekła antybiotykoterapia, trwająca nieraz  pół roku, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jeżeli trądzik nawraca po klasycznej, trzymiesięcznej terapii Tetralysalem, nie warto powtarzać kuracji. Trzeba pomyśleć o innych rozwiązaniach, na przykład o doustnej terapii izotretinoiną.

7 uwag do wpisu “Antybiotyki w trądziku

 1. IBe

  Witam, 6 lat temu zdiagnozowano u mnie zespół jajników policystycznych. Od tego czasu stosuję antykoncepcję hormonalną i nie odczuwam żadnych dolegliwość, Niewielki trądzik, który był wcześniej również zniknął, pozostał łojotok, z którym radzę sobie zewnętrznie. W ciągu ostatnich dwóch lat dwa razy próbowałam odstawić leki. Za każdym razem wracał bardzo nasilony trądzik guzowaty na twarzy, dekolcie i ramionach, który nawet po powrocie do leków leczyłam jeszcze miesiącami (nie mówiąc już o przebarwieniach czy bliznach). Ani ginekolog, ani dermatolog nie widzą dla mnie szansy na odstawienie leków bez powrotu trądziku, nie chodzi mi o całkowite odstawienie, ale przynajmniej na okres starania się o dziecko, ciąży i ew. karmienia. Czy to naprawdę niemożliwe?

   1. IBe

    Dziękuję za odpowiedź. Rozważam jeszcze jedną opcję. Leczenie Curacne. Z opisu wynika, że daje sporą szansę na życie bez nawrotów trądziku. Duże ryzyko wiąże się z efektami ubocznymi, ale po tak długiej walce z trądzikiem, człowiek jest w stanie zgodzić się na wszystko. Czy to może pomóc?

 2. Czy ten lek Curacne jest na receptę? Jeśli tak to czy muszę udać się do dermatologa czy też lekarz ogólny może mi to przypisać? Jest coś bez recepty na trądzik?

  1. Kuracja lekiem Curacne powinna być przeprowadzona przez lekarza dermatologa. Bez recepty są dostępne jedynie leki do stosowania zewnętrznego. Piszę o nich na blogu /Nadtlenek benzoilu i Kwas azaleinowy/.

 3. Pingback: Kilka wskazówek – Trądzik to duży problem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s