Trądzikowy łańcuszek

Trądzik jest wynikiem nieprawidłowej pracy czyli dysfunkcji gruczołów łojowych. Znamy już doskonale łańcuszek przyczynowo-skutkowy, którego efektem są nieustannie pojawiające się pryszcze i wągry.

Oto nasz łańcuszek:

Pierwsze ogniwo stanowi łojotok, czyli nadmierna praca gruczołów łojowych.

Drugie ogniwo to zaburzenia rogowacenia ujść gruczołów łojowych prowadzące do ich zatykania się. Zjawisko to nasilają tak zwane komedogenne składniki obecne w wielu kosmetykach.

Trzecie ogniwo stanowią obecne w skórze bakterie beztlenowe, Propionibacterium acnes.
Bakterie te wydzielają enzymy lipolityczne, które powodują odłączenie od trójglicerydów zawartych w łoju wolnych kwasów tłuszczowych. Wolne kwasy tłuszczowe mają działanie silnie drażniące i pobudzają proces trądzikowy. Udział tych bakterii w indukowaniu stanu zapalnego został potwierdzony w wielu badaniach i co do tego nie ma obecnie żadnych wątpliwości.

Obok bakterii, czynnikiem odgrywającym znaczącą rolę w patogenezie trądziku są hormony męskie czyli androgeny. Androgeny pobudzają rozrost gruczołów łojowych oraz zwiększają produkcję łoju, który ma nieprawidłowy skład. Jest to jeden z czynników powodujących nieprawidłowe rogowacenie ujść gruczołów łojowych, czyli tworzenie się zaskórników.

Tak wygląda w skrócie mechanizm powstawania zmian trądzikowych. Niby prosty, a tak trudny do zwalczenia. Żeby terapia była efektywna musi działać na wszystkie trzy ogniwa trądzikowego łańcuszka.

7 uwag do wpisu “Trądzikowy łańcuszek

 1. Zaneta

  Chciała bym się dowiedzieć jak zlikwidować i wyeliminować bakterie z organizmu odpowiedzialne za trądzik
  Za pół roku mam ślub a moja buzia jest w kiepskim stanie

 2. Adrian H.

  Z mojego doświadczenia z walki z trądzikiem (wiek 40 lata, mężczyzna):

  1. wyeliminowanie cukru z diety (nawet owoców) zdecydowanie ograniczyło stany zapalne
  2. suplementacja witaminą c i cynkiem powoduje poprawę tylko czasowo
  3. orzechy włoskie i suplementacja szałwią ogranicza wydzielanie łoju, co nie ograniczyło ilości wyprysków, ale przyspieszyło ich gojenie
  4. teraz jestem na etapie testowania suplementacji omega-3 (EPA i DHA) – zauważyłem, że na drugi dzień po intensywnym treningu kiedy pojawiają się zakwasy w mięśniach wzmaga się łojotok na twarzy i pojawiają się stany zapalne, podobno jest to spowodowane zwiększonym stężeniem kortyzolu we krwi, który podnosi poziom glukozy; kortyzol podnosi się także w momentach stresu, co by się zgadzało z nasilającym się u mnie trądzikiem w stresujących sytuacjach; kortyzol obniżają EPA i DHA

  Poproszę o komentarz do tych doświadczeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s