Minimalizm potwierdzony naukowo

Zajmuję się leczeniem trądziku od około 15 lat. Od początku zalecałam moim pacjentkom borykającym się z trądzikiem ograniczenie ilości kosmetyków. Od lat promowałam i promuję proste schematy pielęgnacji cery trądzikowej.

Czułam intuicyjnie, że nadmiar chemii kosmetycznej zaostrza trądzik. Potwierdzały to moje obserwacje. Poprawa następowała szybciej u pacjentek przestrzegających reżimu kosmetycznego.

Kolejnym krokiem było włączenie elementów naturalnej pielęgnacji do leczenia trądziku. Przekonałam się, że stanowi to cenne uzupełnienie terapii i przedłuża okres remisji.

Niedawno wpadł mi w ręce artykuł naukowy na temat najnowszych badań na temat trądziku.

Okazało się, że mieszki włosowe osób z trądzikiem charakteryzują się, nasiloną w porównaniu z osobami zdrowymi, reaktywnością na wiele składników kosmetycznych. Nadwrażliwość ta wyraża się powstawaniem mikro zaskórników i zaskórników, a stąd tylko krok do zmian zapalnych.

Przyczyna tego zjawiska jest nieznana.

A więc moja zasada że im mniej chemii kosmetycznej, tym lepiej dla cery trądzikowej została potwierdzona naukowo.

5 uwag do wpisu “Minimalizm potwierdzony naukowo

  1. Marta

    Zgadzam się w 100%. Ja sama „eksperymentowałam” na sobie i doszłam do wniosku, że im mniej tym lepiej dla mojej cery. Aktualnie mam 4 kroki: żel., hydrolat, acnederm, nawilżenie. I to działa na mnie najlepiej, nic już nie zamierzam zmieniać. Super u mnei się sprawdza właśnie ten acnederm, ładnie mi rozjaśnił przebarwienia i pomógł pozbyć się trądziku, także uważam że to obowiązkowy krok w codziennej pielęgnacji

  2. Też to zauważam, że kosmetyki chemiczne źle wpływają na trądzik. Zmagam się z trądzikiem różowatym całe życie i praktyka jest niestety tak, że niemal wszystkie kremy drogeryjne mi ostatecznie nie służą. Nawet jak na chwilę jest poprawa, to w skali tygodni stosowania i tak wychodzi gorzej. Zaskórniaki, zaczerwienienia, itp. Miło było się dowiedzieć tego z pewnego źródła. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s